Proč a jak začít běhat

Co na tom běhání vlastně je, když za poslední léta získalo na takové oblíbenosti? Ve větších městech vidíme běžce prakticky na každém pro běhání alespoň trochu vhodném místě. „All Runners Are Beautiful“ tvrdí slogan propagátora běhání RunCzech, který je ale hlavně zpovědí pocitů, které při této sportovní aktivitě zažívá běžec. Jako vášnivý milovník běhu můžu jen potvrdit, že na tom něco je. Nebo ne něco, ale hodně.

Můžou za to hlavně endorfiny, o kterých se říká, že jsou nejsilnější legální a přírodní drogou. Jsou to hormony štěstí, způsobují dobrou náladu a ulevují od bolesti. Hodně běžců začátečníků mi okamžitě namítne, že se ze svých prvních běžeckých pokusů vrací na pokraji fyzického (a možná i psychického) kolapsu. To je proto, že mají jen velmi hrubou představu  „jak“ běhat,  přecení své síly a na úvod si naordinují koňské dávky běžeckého tréninku.

Kromě endorfinů získáme běháním zejména dobrou fyzickou kondici a to ocení všechny věkové generace. Dobrá fyzická kondice znamená být ve formě, cítit se dobře, energicky a žít v těle, které si dokáže mnohem lépe poradit s veškerými neduhy. Pohyb nás tak chrání nejen před nechtěnými tukovými polštáři, ale také před depresemi, úzkostlivými stavy, poruchami spánku a nemocemi. Věř tomu nebo ne, běhání může být kromě zdraví prospěšné aktivity také společenskou událostí, prostředkem jak se seznámit nebo jak překonat životní krizi.

A jak tedy správně začít? Běhání není žádná věda, většina z nás (ať už z vlastní vůle nebo z donucení) přece umí běhat od malička. Ano, je to pro člověka přirozený způsob pohybu, pro který nepotřebujeme kromě bot prakticky žádné vybavení. Jenže i takto přirozený pohyb lze vykonávat nesprávně a také pohybové návyky osvojené v dětství nejsou vždy perfektní.

Kdo to s běháním myslí skutečně vážně, tomu doporučuji koupit (nebo půjčit) si současně s úvodními běžeckými pokusy knihu Škorpilova škola běhu. Tato kniha je nedocenitelným zdrojem informací, které zabrání vzniku nejčastějších chyb. Jde o výborně investované peníze.     Lidé s výraznou nadváhou (hodnotou BMI indexu nad 30) by neměli kvůli možnému poškození kloubů běhat prakticky vůbec nebo jen velmi pomalu – stačí začít s pravidelnou chůzí, postupně ji zrychlovat a s přírůstkem kondice (a poklesem BMI) postupně zařazovat pomalý běh. Ten kdo chce běháním hlavně zhubnout neboli odstranit přebytečné tuky, by si měl hlídat svoji  tepovou frekvenci. K tomu slouží hodinky s měřičem tepu nebo hrudní pás. Může se ale stát, že ani při vysokém fyzickém zatížení stále nebudete hubnout. Obecně lze říci, že ke spalování tukových zásob dochází při 55 % až 65 % maximální tepové frekvence, což odpovídá spíše klidnějším a hlavně dlouhodobějším pohybovým aktivitám. Běh začátečníka takovou aktivitou spíše není, to bychom se opravdu museli po trase plazit šnečí rychlostí. Jsem přesvědčen, že časté novoroční předsevzetí „zhubnout“ se snáze naplní výlety na běžkách než běháním na páse ve fitku.

Důležité je rozmyslet si, kde budeš běhat – ideálně na čerstvém vzduchu a mimo frekventované silnice, po lese nebo parku. Je dobré si zvolit několik tras o různých délkách a různé obtížnosti. Nejsem velkým fandou běžeckých pásů, ale pokud je venku náledí nebo bydlíme u dálniční mimoúrovňové křižovatky je lepší pás než nic. Sbalit boty a pár kousků oblečení je možné také na dovolenou nebo služební cestu – tu půlhodinku denně si určitě najdeš a není lepšího pocitu než po kvalitním běžeckém tréninku. Navíc běh na neznámem místě nabourá běžecké stereotypy známých tras.

Zachovej si při běhu radost a uvolněnost – přispěješ tím nejen k růstu své výkonnosti, ale bude se ti lépe pracovat tepovou frekvencí a výsledek bude odpovídat vynaloženému úsilí.

Share This