Steve Jobs, jeden ze zakladatelů firmy Apple, to výstižně vyjádřil v několika větách “Být nejbohatším člověkem na hřbitově pro mne nic neznamená, ale usínat večer s vědomím, že jsem udělal něco dobrého, pro to stojí za to žít. Nejlepší věci na světě jsou zadarmo a je nad slunce jasné, že naším nejcennějším zdrojem je čas. Měj odvahu následovat své srdce a intuici, ty nejlépe vědí, kým se chceš opravdu stát.” Zlatá slova…
Právě srdce a intuici považuju za klíčové nástroje k dosažení lepšího pocitu ze sebe a svého života. Nevyžívám se zrovna v definicích, občas je ale dobré použít je k hlubšímu pochopení i obecně známých pojmů jako srdce, vášeň nebo intuice.
Následování srdce si představme jako “přilnutí” k předmětu vášně (předmětem je zde člověk, myšlenka, věc nebo hodnota), který ovlivňuje myšlení a jednání člověka. Toto přilnutí je pro nás nezbytným zdrojem energie, vytrvalosti a vůle. Dělat práci nebo i jinou činnost bez vášně, jen pro peníze, nevede dlouhodobě nikam jinam než k depresím nebo návštěvě psychiatra.
Intuice (z lat. in-tuitum, doslova v-hled) je nám lidem vlastní a představuje schopnost náhlého poznání, odhadu či chápání, které není zprostředkováno vědomým uvažováním a není podloženo zřetelnými důvody. Intuice je schopen každý člověk, její „využívání“ však může být podmíněno zkušeností. Proto ji někdo cítí více a jiný téměř vůbec. Většinou přichází sporadicky a ve chvílích, kdy ji nejméně čekáme, ale nejvíc potřebujeme. Neexistuje žádný způsob, jak tento instinkt proměnit nebo vypnout. Pokud se ocitneme v těžké, zdánlivě neřešitelné nebo neuspokojivé situaci, intuice je ten nejdůvěryhodnější způsob, jak se pohnout z místa.
U každého z nás se dobrý pocit dostaví jindy, jinak a v různých situacích. Pro lepší pocit ze sebe nebo svého života můžeme udělat cokoli nás napadne – pomáhat potřebným, zasadit strom, být laskavý k lidem, jít si zaběhat.
Nebo třeba vytvořit stránky…